Eko Deska
mapa strony | dodaj do ulubionych

> Rodzajepodlozy.html

Taras kompozytowy – wyliczanie ilości materiału

Wyliczanie ilości materiału potrzebnego do montażu tarasu - przykład.

 

Orientacyjne koszta i zużycie materiału można wyliczyć za pomocą KALKULATOR, który dostępny jest na naszej stronie.

 

Żeby przedstawić sposób liczenia tarasu „na piechotę” posłużymy się przykładem.

Załóżmy, że nasz taras ma wymiary 5,6 m x 3,1 m i chcemy układać deski kompozytowe wzdłuż dłuższego boku na legarach o rozstawie 35 cm. Długość naszej deski wynosi 280 cm.

Pierwsza czynność to obranie koncepcji ułożenia desek w dwóch pierwszych rzędach i dopasowanie długości desek rozpoczynających, co pozwoli na korzystne cięcie odpadów. Pozostałe rzędy to powtarzanie schematu dwóch pierwszych.

 

Jeżeli założymy, że rozpoczynamy pierwszy rząd deską pełną a drugi połówką deski (140cm) to nasze dwa pierwsze rzędu tarasu będą wyglądały tak:

 

Pierwsze deski


Pierwszy rząd wymaga użycia 2 pełnych desek, drugi deski 1,4 m, pełnej deski i deski 1,4 m (więc również 2 pełnych desek).

 

Ilość rzędów desek liczymy dzieląc 3,1 m przez 0,155 (nasza deska ma 150 mm szerokości, ale w praktyce dochodzi 5 mm przerwy pomiędzy deskami). Nasz wynik to 20 rzędów desek.

 

Mnożąc 2 deski na rząd przez ilość rzędów 20 wyliczamy ile potrzeba nam desek. Wynik ten to 40 sztuk desek.

 

Teraz wyliczamy ile będzie kolumn legarów. W naszym przykładzie dzielimy długość tarasu 560 cm na rozstaw legarów 35 cm co daje wynik 16. Pamiętając że ma to być ilość odległości między legarami (która jest większa od ilości legarów) należy do wyniku dodać 1.

 

Następnie liczymy długość całkowitą legarów mnożąc ilość legarów 17 przez wysokość tarasu 3,1m co daje nam 52,7 metra bieżącego legara. Jeżeli nasz legar ma długość 2,8 metra, dzieląc 52,7 przez 2,8 otrzymujemy ilość legarów= 19 sztuk (zawyżamy do góry).

 

Klips startowy stosujemy na początku boku deski czyli w pierwszym rzędzie. Na całej długości jest 17 legarów, na których opiera się deska i na każdym dokonujemy klipsowania. Daje nam to 17 klipsów startowych. Ogólnie można założyć że ilość kolumn legarów to ilość klipsów startowych.

 

W dalszych wszystkich rzędach (poza ostatnim, gdzie na zakończenie dajemy wkręt, który łączy deskę z legarem bezpośrednio) potrzebujemy po 17 klipsów na rząd. Wiedząc że mamy 20 rzędów deski i ostatni rząd nie używa klipsa należy wykonać operację: 19 x 17 co daje nam 323 klipsy montażowe.

 

Podsumowując nasz taras wymaga : 40 desek, 19 legarów, 17 klipsów startowych i 323 klipsów montażowych.

 

 

Orientacyjne zużycie materiału - tabelka.

 

Możemy podać szacunkowe zużycie legarów i klipsów startowych przypadających na 1 m2 tarasu za pomocą następującej tabelki:

 

 

odległość między legarami legar mb ilość klipsów
30 3,9 21,5
35 3,3 19,5
40 2,8 17,5

 

 

  • box1
  • box2
  • box3
  • box4
  • box5
  • box6
  • box7
  • supercomp